DCSIMG

Kirrie dancers get their awards

Pictured in Kirriemuir are the dancers of the Karen Laird School of Dancing at their awards evening.

Pictured in Kirriemuir are the dancers of the Karen Laird School of Dancing at their awards evening.

Pupils of the Karen Laird School of Dancing, Kirriemuir were presented with their awards on Tuesday evening from their recent examinations with the United Kingdom Alliance.

The examiner on the day was Mr Richie Gibson from Kilbirnie.

The results were as follows: uni-ted Master Plaque - Beth Gourlay, Robyn Shepherd, Ruby Craig; uni-ted orange badge - Beth Gourlay, Robyn Shepherd; uni-ted green badge - Beth Gourlay, Robyn Shepherd, Jaimie Petrie; uni-ted yellow badge - Beth Gourlay, Robyn Shepherd, Jaimie Petrie; uni-ted blue badge - Ellie Amber Craib, Kara Gall; uni-ted red badge - Ellie Amber Craib, Kara Gall.

Highland Intro 1 - Kara Gall, Freya Falconer, Kaitlyn Gauld.

Highland Intro 2 - Freya Falconer, Kaitlyn Gauld.

Highland Intro 3 – Freya Falconer, Kaitlyn Gauld.

Highland Intro 4 – Freya Falconer, Katie Anna Scott.

Pre Bronze Highland – Anna Gordon, Katie Anna Scott, Rachael Baillie.

Beginners Highland Fling – Emily Campbell, Anna Gordon, Rachael Baillie, Kaitlyn Gauld.

Beginners Swords – Emily Campbell, Anna Gordon.

Bronze Highland – Emily Campbell, Anna Gordon, Zara Hill (Highly Commended) Violet McKenzie (Honours).

Bronze Bar 1 Highland – Zara Hill (Highly Commended), Violet McKenzie, Victoria Scott (Honours).

Bronze Bar 2 Highland – Zara Hill (Highly Commended), Violet McKenzie, Victoria Scott (Honours).

Gold Highland & Juvenile Award – Kirsty Randalls, Arianne Barnes (Highly Commended), Nicole Henry (Honours).

Gold Bar 1 Highland – Briar Watt (Honours).

Gold Bar 3 Highland – Robyn Laird, Megan Duthie (Honours).

Bronze Lilt – Zara Hill (Highly Commended), Victoria Scott, Violet McKenzie (Honours).

Silver Lilt – Kirsty Randalls (Highly Commended), Arianne Barnes, Nicole Henry (Honours).

Gold Lilt – Briar Watt (Honours).

Second Gold Thistle Lilt – Robyn Laird (Honours), Megan Duthie (Distinction).

Bronze Flora – Violet McKenzie (Highly Commended).

Silver Flora – Arianne Barnes, Nicole Henry (Highly Commended), Kirsty Randalls (Honours).

Gold Flora – Briar Watt (Highly Commended).

Second Gold Thistle Flora – Robyn Laird (Honours), Megan Duthie (Distinction).

Silver Barracks Johnnie – Arianne Barnes, Nicole Henry (Highly Commended), Kirsty Randalls (Honours).

Gold Barracks Johnnie – Briar Watt (Distinction).

Silver Irish Jig – Robyn Laird (Honours), Megan Duthie (Distinction).

Silver Sailors Hornpipe – Robyn Laird, Megan Duthie (Honours).

Grade 1 Theory – Robyn Laird, Megan Duthie.

Jubilee Award – Beth Gourlay, Robyn Shepherd, Jaimie Petrie, Kara Gall, Freya Falconer, Kaitlyn Gauld, Katie Anna Scott, Rachael Baillie, Anna Gordon, Emily Campbell, Zara Hill, Violet McKenzie, Victoria Scott, Arianne Barnes, Briar Watt, Robyn Laird, Megan Duthie.

Classes are held on a Tuesday evening in Guide Hall for more information call Karen on 01575 573051.

 

Comments

 
 

Back to the top of the page