Forfar Golf Club ladies’ winners

The Forfar Golf Club ladies section at their recent prizegiving with their haul of silver.
The Forfar Golf Club ladies section at their recent prizegiving with their haul of silver.

The Forfar Golf Club Ladies Section held their annual prize giving evening on Wednesday, Novemember 20.

The results for the season were as follows:

Club Champion: winner, Linda Myles; runner-up, Freda Robertson.

Bronze Champion: winner, Ann Salariya; runner-up, Judith Leslie.

Dempster Metcalfe: winner, Judith Leslie, runner-up, Susan Sneddon.

Senior’s Trophy: winner, Freda Robertson, runner-up, Jan Ord.

Centenary Trophy: silver, Linda Myles; bronze, Marilyn Raitt.

Four Ball Better Ball: winner, Lis Husband and Jan Ord; runner-up, Isabol Chapman and Helen Prophet.

Shepherd Salver: winner, Isabol Chapman and Sarah Chapman; runner-up, Marilyn Raitt and Kathleen Phillip.

S. Anderson Shield: winner, Helen Prophet and Margaret Harvey; runner-up, Susan Sneddon and Sarah Chapman.

SLGA Medal: silver, Isabol Chapman; bronze, Yvonne Robertson.

Spring Meeting: winner, Margaret Harvey; runner-up, Joan Spankie.

Autumn Meeting: winner, Shonagh Raitt; runner-up, Alison Baptie.

Thistle Brooch: silver, Gertie Wilson; bronze, Anne Salariya.

April Medal (13/16): winner, Lis Husband; runner-up, Freda Robertson.

April Medal (27/30): silver, Shonagh Raitt; bronze, Yvonne Robertson.

May Medal (25/28): winner, Linda Myles; runner-up, Isabol Chapman.

June Medal (4): silver, Susan Sneddon; bronze, Izzy Worgan-Blake.

June Medal (18): winner, Margaret Harvey; runner-up, Linda Myles.

July Medal (2): winner, Helen Prophet; runner-up, Freda Robertson.

July Medal (6/9): silver, Isabol Chapman; bronze, Margaret Harvey.

July Medal (13/16): winner, Shonagh Raitt; runner-up, Isabol Chapman.

August Medal (10/13): winner, Gwen Wood; runner-up, Susan Sneddon.

August Medal (17/20): silver, Freda Robertson; bronze, Anne Salariya.

September Medal (31/3): silver, Freda Robertson; bronze, Gwen Wood.

September Medal (14/17): winner, Helen Prophet; runner-up, Marilyn Raitt.

October Medal (28/1): winner, Isabol Chapman; runner-up, Marilyn Raitt.

Moffat Medal - Linda Myles; President’s Trophy - Freda Robertson; Taylor-Chapman Quaich (captain’s prize) - Pat Roy; Laird Cup - Linda Myles; Irene Bett Trophy - Marilyn Raitt; Balfour Trophy - Margaret Harvey; Lind Quaich - Margaret Harvey; Past Captains’ Trophy - Margaret Harvey; All Medal Winners Shield - Linda Myles; Miss Anderson’s Box (improved handicap) - Yvonne Robertson; MacKay Cup - Colin Robertson and Lillian Carnegie; Duncan Moir Trophy - Aaron Duncan and Alica Williams; TSB Trophy - Judith Leslie and Ross Mitchell; Red Cross Trophy - Judith Leslie; Lifeboat Spoon - Freda Robertson; Cancer Relief - Shonagh Raitt; SLGA Brooch - Shonagh Raitt; Stableford (April) - Freda Robertson; Stableford (August) - Anne Salariya; Stableford (September) - Marilyn Raitt; Barnardo’s Qualifier - Alison Baptiel Coronation Foursomes Qualifier - Judith Leslie and Anne Salriya.

Tri-Am (June 1) - Helen Prophet, Linda Myles and Jean Balfour; Texas Scramble (June 8) - Kathleen Phillip, Marilyn Raitt and Isabelle Stewart; Greensomes (June 29) - Freda Robertson and Susan Sneddon; Ladies 3 Club and Putter (July 20) - Alison Baptie; Pinehurst (August 3) - Susan Sneddon and Freda Robertson; Texas Scramble (September 21) - Freda Robertson, Susan Sneddon and Jan Ord; Bogey Competition (October) - Freda Robertson; Stableford (October) - Susan Sneddon; Texas Scramble (October) - Freda Robertson, Marilyn Raitt and Judith Leslie.

Eclectic Silver: 1, Freda Robertson; 2, Jan Ord; 3, Judith Leslie.

Eclectic Bronze: 1, Izzy Worgan-Blake; 2, Anne Salariya; 3, Marilyn Raitt.

Birdie Tree Silver: 1, Linda Myles; 2: Shonagh Raitt and Freda Robertson.

Par Tree Bronze: 1, Anne Salariya; 2, Margaret Harvey and Izzy Worgan-Blake.

Ball Sweep (June 15) - Freda Robertson; Ball Sweep (July 13) - Freda Robertson; Ball Sweep (October 16) - Judith Leslie.